Dlaczego słowa kluczowe są tak ważne?

Przy pomocy słów kluczowych użytkownicy są w stanie znaleźć informacje, które interesują ich w danej chwili. Idea SEO jest bardzo prosta - połączyć zapytania użytkowników z Twoją stroną internetową. Posiadając wiedzę na temat fraz, których używają Internauci, jesteś w stanie powiązać swoją ofertę z ich oczekiwaniami i wyjść im naprzeciw.

Dzięki odpowiednim działaniom i monitoringowi, Twoja strona będzie łatwiejsza do namierzenia przez potencjalnych klientów.

Im wyżej w rankingach będzie Twoja strona, tym większy ruch organiczny otrzymasz. A to oznacza więcej wejść na Twoją stronę i będzie się przekładało na większą ilość klientów.

Które słowa kluczowe są najlepsze dla Twojego biznesu?

Przede wszystkim musisz stworzyć listę słów i fraz, które są związane z działalnością Twojej firmy. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli działasz lokalnie, to najlepiej również wprowadzić frazy lokalne.

Przykład:

Jeśli prowadzisz cukiernię, najbardziej odpowiednim słowem kluczowym będzie właśnie "cukiernia". Jeżeli jest to biznes lokalny, i cukiernie prowadzisz tylko w Warszawie to najlepszymi frazami będą: “cukiernia Warszawa”, “cukiernia (ulica)”, “cukiernia (dzielnica)”, czy np. “torty na zamówienie Warszawa”.

Jeśli ktoś poszukuje Twojej cukierni i używa do tego nazwy Twojej marki (np. “cukiernia TWOJA MARKA”), oznacza to, że już Cię dobrze zna.

Zadaniem SEO jest, aby Twoja strona była odkrywana przez ludzi, którzy mają specyficzne potrzeby, ale nie znają jeszcze Twojej marki.

Postaw się na miejscu użytkownika i stwórz listę fraz, które sam chciałbyś/ abyś wpisać w wyszukiwarce szukając swojej firmy.

Jak dobierać słowa kluczowe?

Dobranie najlepszych słów kluczowych może zająć dużo czasu. Jednak im lepiej to zrobisz, tym łatwiej będzie Ci przyciągnąć większą ilość potencjalnych klientów. Proponujemy, abyś na potrzeby swojej pierwszej kampanii SEO, wybrał/a listę słów kluczowych bezpośrednio związanych z działalnością Twojej firmy.

Staraj się wybierać słowa kluczowe, które są popularne w wyszukiwarce oraz takie, które bezpośrednio kierują do Twoich usług czy towarów. Słowa można miksować także z określeniami lokalizacji i dzięki temu tworzyć bardziej szczegółowe frazy.

Zestawy lokalizacyjne:

 • “cukiernia Warszawa“ 
 • “cukiernia Warszawa” 
 • “cukiernia dzielnica”

Frazy, które będą generowały sprzedaż:

 • “torty urodzinowe Warszawa” 
 • “ciasta na zamówienie Warszawa” 
 • “ciastka na zamówienie Warszawa” 
 • “tanie ciasta Warszawa”
 • “torty ślubne Warszawa”
 • “torty urodzinowe Warszawa”

Poprzez tworzenie bardziej szczegółowych fraz, będziesz mógł jeszcze skuteczniej dotrzeć do odbiorców.

Dlaczego warto grupować frazy?

Grupowanie fraz umożliwia dokładną analizę poszczególnych grup produktowych. Pomaga lepiej określać potrzeby SEO dla konkretnych kategorii produktów czy usług. Tworzenie grup pomaga także utrzymać większą przejrzystość oraz ułatwia analizę i planowanie dalszego pozycjonowania.

Grupowanie fraz jest szczególnie rekomendowane firmom, które posiadają bardzo dużą liczbę słów kluczowych, a więc np. sklepom internetowym czy agencjom SEO.

Przykładowe grupy dla sklepu budowlanego:

 • Sklep budowlany (kombinacje słów z główną frazą “sklep budowlany”, np.: “sklep budowlany Warszawa”, “Sklep budowlany marszałkowska”, “sklep budowlany Warszawa marszałkowska”)
 • Narzędzia (przykładowe frazy: marki, typy narzędzi, nazwy własne) 
 • Farby (rodzaje farb, kolory, nazwy producentów, nazwy producentów + kolory + lokalizacja)
 • Oświetlenie (rodzaje oświetleń, nazwy producentów)
Did this answer your question?