Podstawą do rozpoczęcia współpracy jest przede wszystkim określenie, którzy Influencerzy wpisują się w strategię planowanej kampanii.

Bazowanie na największych nazwiskach nie zawsze musi sprawdzić się w przypadku każdej akcji promocyjnej.

Czasami bardziej opłacalna jest współpraca z makro oraz mikro influencerami, których odbiorcy są potencjalnymi odbiorcami marki.

Koszt współpracy z mniejszymi twórcami również może znacząco odciążyć dostępny budżet marki.

Statystyki

Liczby potrafią obnażyć całą nagą prawdę i opowiadać najwięcej o danym influencerze oraz jego możliwościach.

Nie powinny być jedynym elementem warunkującym o podjęciu współpracy z wybranym liderem opinii, jednak nie ma co się okłamywać, są ważne.

Liczby mają przede wszystkim odpowiedzieć, czy dany influencer realizuje cele kampanii.

Jeśli marce zależy na zasięgu, zaangażować powinna największych twórców, którzy mogą pochwalić się dużą liczbą obserwatorów.

Nie zawsze jednak duży zasięg oznaczać będzie duże zaangażowanie.

Dla tego celu warto przychylniejszym okiem spojrzeć na mniejszych twórców, których odbiorcy wykazują większe zaangażowanie w publikowane przez niego treści.

Odbiorcy

Jak wspomniałam, liczby są istotne, ale nadal są jedynie elementem całej układanki składającej się na profil idealnego influencera.

Influencer nie istnieje bez swojej grupy odbiorców i to jego grupa jest jedną z jego największych wartości.

Marka, która pragnie podjąć współpracę musi uprzednio ustalić czy społeczność influencera faktycznie jest grupą docelową jej kampanii.

Cudownie jest zaangażować do współpracy osobę, która może pochwalić się dużym zasięgiem.

Gorzej, jeśli kampania skierowana będzie do kobiet zainteresowanych korekcją ust, a influencer będzie mężczyzną reprezentującym tematy świata motoryzacji.

Udział w innych kampaniach

Dotychczasowe współprace influencera mogą również dużo powiedzieć o tym, jakiej formy zaangażowania oraz efektów może oczekiwać od niego marka.

W ilu kampaniach brał udział oraz w ile kooperacji jest zaangażowany obecnie?

Z kim współpracował?

Jaki zasięg osiągnęły kampanie, w których brał udział?

To jedynie kilka pytań, którymi można analizować jego dotychczasowe działania z innymi markami.

Osobowość internetowa

Jak uczy nas historia, blogerzy wspinali się niejednokrotnie się na szczyt poprzez kontrowersyjny język oraz równie kontrowersyjne poglądy.

Ich zasięg oraz zaangażowanie odbiorców nie wynikało z sympatii, a negatywnych emocji, jakie wzbudzali w osobach, które napotykały się na ich treści.

Współpraca z influencerem, który generuje negatywne odczucia może nie być najlepszym pomysłem i zamiast wspierać markę, może odcisnąć swoje piętno na jej reputacji.

Czasami szybkie przejrzenie profili influencera oraz ocena reakcji komentujących może uratować markę przed współpracą, która wytykana będzie im miesiącami lub nawet latami.

Reputacja

Wiarygodny influencer wpisuje się w wartości oraz działania marki, odpowiadając kampanią na potrzeby swoich odbiorców.

Korzystając z dostępu do mediów społecznościowych, dobrą praktyką jest prześledzenie jego publikacji promocyjnych oraz tego, w jaki sposób reagują na nie jego obserwatorzy.

Dobrze też zastanowić się czy treści, które publikować będzie influencer w związku ze współpracą, wpisują się w jego dotychczasowe działania oraz z jakim odbiorem mogą się spotkać.

Konferencje

Kolejnym punktem, który może odrobinę więcej powiedzieć na temat zaangażowania influencera jest jego obecność na wydarzeniach branżowych.

Oczywiście, nie jest to wariant, który stanowi o jego wartości, jednak udział w prelekcjach, warsztatach bądź kooperacje w branży dają pewność, że jest on silnie związany z własną marką i aktywnie działa by polepszać swoje działania oraz zwiększać rozpoznawalność.

Kontakt

Bezpośredni kontakt może być kolejnym z elementów na drodze do poznania influencera.

Wymiana mailowa, rozmowa telefoniczna lub spotkanie pozwoli doprecyzować szczegóły współpracy oraz oczekiwania obu stron.

Rankingi

Rankingi najczęściej skupiają się na mega oraz makro influencerach, ignorując mniejszych twórców.

W przypadku marek, które jednak zainteresowane są wyłącznie dużym zasięgiem, śledzenie ich może podrzucić im dodatkową informację o tym, kto jest na topie.

Sprawdź rankingi influencerów hash.fm: Rankingi Influencerów

Czytaj dalej: Korzyści ze współpracy z Influencerami

Did this answer your question?