Termin Influencer Marketing określa wszystkie działania reklamowo-marketingowe, podczas których do współpracy wykorzystywana jest popularna jednostka, posiadająca grono odbiorców (Influencer).

Największą zaletą tego typu działań jest bazowanie na wiarygodności oraz autentyczności influencera.

Jego działania spotykają się również z dużo wyższym zaangażowaniem jego odbiorców niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych reklam.

Influencer marketing przypominać może marketing szeptany (marketing rekomendacji), jednak źródłem poleceń jest w tym przypadku opinia rozpoznawalnej jednostki.

Działania te są między innymi odpowiedzią na tzw. ślepotę banerową czy korzystanie z wtyczki typu AdBlock.

Problem #1 - Ślepota banerowa

Ślepota banerowa to zjawisko, które polega na odruchowym ignorowaniu przez użytkowników stron tych elementów, które wyglądają jak reklama.

Oznacza to, że im bardziej reklama jest kontrastowa oraz widoczna, tym większa jest szansa, że mózg postara się przefiltrować informacje w taki sposób, by ją zignorować.

Jak można się domyślić, wpływa to negatywnie na odbiór oraz zasięg tradycyjnych reklam, przez co staje się ona coraz mniej efektywna.

Problem # 2 - AdBlock

Z raportu OnAudience wynika, że w Polsce blokowanych jest aż 46% reklam.

Wyniki te nie poprawiają sytuacji, a marketerzy, chcący pozostać na czasie, coraz chętniej zatrudniają do swoich działań Liderów Opinii (Influencerów), którzy nie borykają się z żadnym z wyżej wspomnianych problemów.

Did this answer your question?