W dobie Influencer Makretingu, marki coraz częściej skłaniają się ku współpracy z zasięgowymi, internetowymi twórcami - Influencerami.

Influencer nazywany może być również liderem opinii, a po nawiązaniu współpracy z marką, także jej ambasadorem

Jest to zwykle osoba rozpoznawalna w mediach społecznościowych, posiadająca rozbudowaną grupę odbiorców skupionych wokół jej twórczości i kanałów social media. 

Grupa odbiorców Influencera dzieli jego zainteresowania oraz żywo uczestniczy w jego codziennym życiu, komentując udostępniane przez niego treści, dyskutując o nich, polecając lub odradzając konkrente rozwiązania.

Influencer ze względu na borykanie się z typowymi problemami oraz nieograniczony, blisko kontakt z odbiorcami, jest dla nich bardziej autentyczny, a jego wybory zakupowe wiarygodniejsze.

Może on, ale nie musi posiadać bloga lub kanału YouTube, natomiast świetnie radzi sobie z budowaniem grupy odbiorców na pozostałych platformach, takich jak Instagram, Facebook czy Twitter.

Podstawowe Cechy Influencera

Cecha #1 - Rozpoznawalność w danej grupie odbiorców

Jest wiele definicji Influencerów (lider opinii), dzielących ich na różne typy oraz kategorie ze względu na stopień rozpoznawalności oraz ich zasięg.

Influencer to osoba, która ma silny wpływ na inne osoby oraz podejmowane przez nie decyzje.

Jeśli jednak dobrze się nad tym zastanowić, każdy z nas jest Influencerem w określonej grupie – wśród znajomych, rodziny lub w pracy.

Cecha #2 - Wpływ

By lepiej zatem zdefiniować osobę Influencera, należałoby wspomnieć o tym, że ma on wpływ na znacznie większą grupę odbiorców niż przeciętna osoba.

Influencer jest dla swojej grupy kimś, kto reprezentuje zbliżony do nich poziom społeczny oraz styl życia.

Cecha #3 - Autentyczność

Posiada podobne problemy życia codziennego, a rozwiązania z jakich korzysta, są w zasięgu normalnego użytkownika internetu.

Dlatego chętnie utożsamiają się z nim, a ich relacja z Influencerem jest bardzo silna.

Jego społeczność jest skupiona wokół tematów, które Influencer reprezentuje bądź jest silnie nimi zainteresowany.

Lider opinii, bo tak również można ich nazywać, posiada popularnego bloga, vloga bądź konto w innym, dowolnym serwisie społecznościowym.

Mikro, Makro, Mega Influencer

Liderów opinii najprościej podzielić na trzy grupy: mega, marko oraz mikro-influencerów.

Mega-influencer


Mega-influencerzy to gwiazdy social media.

Ten typ influencerów posiada największą liczbę fanów w mediach społecznościowych.

Ich liczba obserwujących sięga powyżej miliona osób, dlatego posiadają również duży zasięg oraz mogą liczyć na duże zainteresowanie oraz zaangażowanie w publikowane treści.

Są to zwykle celebryci, począwszy od aktorów, kończąc na sportowcach.

Współpraca z mega-influencerem pozwala dotrzeć do największej liczby osób.

W Stanach Zjednoczonych taką osobą jest między innymi Kylie Jenner.

Na naszym rodzimym podwórku wskazać możemy za to Roberta Lewandowskiego.

Mega-influencerzy nie mają ogromnego wpływu na decyzje zakupowe swoich obserwujących.

Pozwalają za to w dotarciu do jak największej liczby osób.

Makro-influencer

Makro-influencerzy posiadają mniejszą liczbę fanów niż mega influencerzy i oscyluje ona w granicach od 10 tysięcy do 1 miliona obserwatorów.

Ich działania oraz tworzone treści zwykle skoncentrowane są na wybranym temacie, przez co uchodzić mogą za ekspertów w danej dziedzinie.

Dzięki skoncentrowaniu na wybranym temacie skupiają wokół siebie osoby, które współdzielą z nimi zainteresowanie, a content influencera jest dla nich wartościowy.

Dlatego też typ influencerów jest idealny dla marketerów, którzy chcieliby trafić bezpośrednio do określonej grupy internautów.

Podobnie jak mega-influencerzy, nie mają aż tak dużego wpływu na decyzje zakupowe swoich obserwatorów, choć ich grupa odbiorców jest lepiej skategoryzowana.

Mikro-influencer

Ostatnią grupą są mikro-influencerzy reprezentujący najmniej zasięgowych liderów w zestawieniu.

Społeczność mikro-influencera nie jest tak liczna i liczba ich obserwatorów mieści się w przedziale od 500 do 10 tysięcy osób.

Ich relacja z obserwatorami jest głębsza, przez co część mikro-influencerów z większą troską dobiera publikowane na kanale treści.

Generują większe zaangażowanie i potrafią skuteczniej przekonywać obserwatorów do zainteresowania wybranym produktem.

Gdzie znaleźć Influencera?

W Unamo Social Media Monitoring znajdziesz ich w zakładce Leadeborad (Ranking autorów) oraz na dole panelu Pulpit.

Did this answer your question?