W ostatnim dziesięcioleciu znaczenie kanałów społecznościowych ogromnie wzrosło. Rozwój Social Media wpłynął znacząco na sposoby komunikowania się ludzi między sobą, a także marek z ich klientami. Media społecznościowe przede wszystkim umożliwiają bezpośrednią i szybką komunikację przy pomocy różnych kanałów, poprzez które możemy udostępniać różne rodzaje informacji, jak artykuły, zdjęcia czy filmy video.

Czym są kanały Social Media?

Kanały Social Media są platformami umożliwiającymi przekazywanie treści w rzeczywistym czasie, bez dodatkowych opłat. Sieci społecznościowe stały się również bardzo przydatną platformą dla firm prowadzących niemalże każdego rodzaju działalność biznesową. Firmy mogą też za niewygórowaną opłatą zwiększyć swój ogólny zasięg w danej aplikacji, co jest zdecydowanie mniej kosztowne od tradycyjnej opłaty za reklamę.

Treści udostępniane za pomocą kanałów social media mają ogromny zasięg i mogą dotrzeć do wielu użytkowników danej platformy. Daje to bardzo dużo możliwości firmom, które dzięki rozprzestrzenianym postom mogą trafić do dużej ilości odbiorców. Można dopasować grupę swoich odbiorców, a co za tym idzie zwiększyć ich zaangażowanie. Kanały społecznościowe dają swoim użytkownikom nieskończoną dowolność w wymienianiu się pomysłami, doświadczeniami z produktami i usługami, a także w pozostawianiu recenzji, wzmianek i sugestii na ich temat. Wszystko to może mieć bardzo pozytywny wpływ na Twój biznes.

Sieci społecznościowe mogą być używane przez wszystkie firmy, niezależnie od wielkości. Są świetnym łącznikiem z obecnymi i potencjalnymi klientami, a także miejscem promocji produktów czy usług.

Typy kanałów Social Media

W związku z błyskawicznym rozwojem kanałów społecznościowych, warto poznać ich rodzaje, a także wiedzieć jakie treści zamieszczać na każdym z nich. Na tej podstawie można planować swoją kampanię Social Media.

Do typów kanałów społecznościowych, na których firmy mogą udostępniać swoje treści, znajdziemy:

 • Strony networkingowe
 • Blogi
 • Forum
 • Podcasty
 • Strony, na których udostępnia się zdjęcia i obrazy
 • Strony, na których udostępnia się video
 • Wirtualne społeczności

Zaangażowanie użytkowników będzie się różniło w zależności od kanału, głównie dlatego, że użytkownicy każdej z sieci mają inne pola zainteresowań, innych obserwatorów, ale także każdy z nich służy do wyświetlania i udostępniania innych treści. Warto dopasować swoją kampanię oddzielnie do każdego z kanałów Social Media.

Których portali społecznościowych powinieneś używać dla swojego biznesu?

Nie ma jednej sieci społecznościowej, która pasowałaby idealnie do każdego rodzaju działalności biznesowej. Zaczynając swoją przygodę z promowaniem marki w Social Media warto przeprowadzić analizę demograficzną wśród swoich klientów lub odbiorców. Kluczem do strategii będzie dotarcie do właściwej grupy docelowej, to znaczy do odbiorców spełniających określone kryteria społeczno-demograficzne, które najbardziej pasują do Twojego produktu, usług czy marki.

Jeśli jesteś na początku swojej drogi w biznesie i nie posiadasz jeszcze bazy klientów do przeprowadzenia analizy, zaleca się obserwację działań konkurencji na ich kontach social media. Spójrz na wytyczne poniżej:

 • Na jakich kanałach social media ich klienci są najbardziej aktywni?
 • Czy wśród ich klientów znajduje się więcej kobiet czy mężczyzn?
 • Jakich wyrażeń zazwyczaj używają klienci mówiąc o marce Twojego konkurenta?
 • Kim są ich najbardziej wpływowi klienci?

Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania dowiedz się:

 • Co chcesz osiągnąć ze swoim biznesem?
 • Jaki rodzaj treści chcesz publikować na swoich kanałach Social Media.

Znalezienie odpowiedzi na te pytania pozwoli Ci zdecydować jaki rodzaj treści chcesz publikować i na jakich platformach. Dzięki temu możesz również wyznaczyć sobie cele i ocenić czy bardziej zależy Ci na zwiększeniu liczby sprzedaży, czy na zwiększeniu zaangażowania klientów.

Jednym z błędów popełnianych przez firmy jest prowadzenie profilu na kanale społecznościowym, który nie jest popularny wśród ich klientów. Zakładanie profili na każdej możliwej platformie nie jest zalecane ponieważ grupa docelowa może nie korzystać z danego kanału. Posiadanie wielu profili na każdej z platform jest niejednokrotnie stratą czasu a także może wyglądać nieprofesjonalnie. Ponadto forma treści musi być dopasowana do konkretnego kanału, na przykład posty publikowane na Facebooku nie będą pasowały formą do Twittera.

Did this answer your question?