Czym jest monitorowanie Social Media

Sieci Social Media zmieniły sposób w jaki ludzie się komunikują, wchodzą ze sobą w interakcje i reagują na informacje udostępniane przez pojedynczych użytkowników i firmy. Właściciele biznesów powinni słuchać swoich klientów, starać się zrozumieć ich potrzeby i zachęcać ich do zaangażowania poprzez prowadzenie z nimi dialogu. Wpływa to korzystnie na świadomość marki i zapoznanie szerszej publiki ze swoimi usługami. Wszystko to jest możliwe dzięki sieciom społecznościowym.

Monitoring Social Media jest procesem aktywnego śledzenia konkretnych fraz w różnych kanałach social media.

Czemu służy monitoring Social Media?

Jednym z głównych powodów, dla których firmy monitorują swoje marki w kanałach społecznościowych, to chęć obserwacji jak użytkownicy odbierają ich produkty, serwisy, czy ogólnie markę. Firmy mają możliwość wglądu w pozytywne jak i w negatywne wzmianki i na błyskawiczne reagowanie na nie. Monitorowanie Social Media pozwala firmom poznać lepiej swoich klientów, konkurentów, osoby wpływowe i ważne w przemyśle, a także najświeższe trendy branżowe. Wśród czynników, które firmy mogą monitorować w mediach społecznościowych znajdują się:

• Widoczność marki w konkretnych kanałach Social Media

• Zaangażowanie społeczne

• Wpływ nowej kampanii marketingowej na nasz biznes

• Wpływ działalności konkurentów na nasz biznes

• Konkurencyjne marki

• Nowe trendy

• Osoby wpływowe

• Premiery produktów

• Opinie klientów

• Najświeższe wiadomości

Monitoring Social Media umożliwia szybką reakcję na negatywny odbiór Twojej marki, co może służyć poprawie wizerunku. Dzięki obserwacji kanałów społecznościowych można również odkrywać nowe możliwości ekspansji marki, poszerzać swój zasięg działania i wzmocnić swoją pozycję na rynku. Monitoring pozwala również na bezkarne “szpiegowanie” swoich konkurentów, ich produktów, wzmianek na ich temat, a także ocen, dawanych im przez użytkowników.

Jak najefektywniej monitorować Social Media?

Aby najefektywniej monitorować kanały społecznościowe, najlepiej posługiwać się narzędziem przeznaczonym do monitoringu Social Media, takim jak Unamo Social Media. Narzędzie tego typu może zbierać na bieżąco informacje na temat zaangażowania i działalności użytkowników na różnych platformach, takich jak Facebook, Twitter, blogi, strony informacyjne, czy forum.

Narzędzia służące do monitoring Social Media są używane do obserwacji konkretnych kanałów, słuchania głosu klientów, porównywania swoich strategii ze strategiami konkurentów, śledzenia progresu i wzmianek na temat konkretnej marki, osoby, czy produktu.

Software’y tego typu mają dostęp do kanałów społecznościowych i filtrują wiadomości, które są wartościowe dla właścicieli marek. Są to informacje, które pomagają w zidentyfikowaniu potrzeb obecnych i potencjalnych klientów. Posiadając taką wiedzę możesz stosunkowo łatwo poprawić odbiór swojej marki w mediach społecznościowych, tworzyć strategie marketingową, zwiększyć obecność w Social Media, rozpoznawać nowe trendy i odkrywać nowe możliwości dla ekspansji biznesu.

Narzędzia do monitorowania Social Media ułatwiają marketingowcom tworzenie i rozprzestrzenianie materiałów do konkretnych odbiorców, wybranych dzięki funkcjom narzędzia pozwalającym na określenie danych demograficznych odbiorców marki.

Jedną z przeszkód, jakie napotykają narzędzia monitorujące są ustawienia prywatności niektórych użytkowników, co uniemożliwia przeskanowanie ich konta.

Obserwowanie swojej marki w Social Media jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala Ci na szybkie reagowanie na krytykę, na ochronę swojej marki i jej reputacji.

Did this answer your question?