Czym jest zasięg w Social Media?

Zasięg w Social Media jest to potencjalna liczba wyświetleń, które dany post może uzyskać w kanałach społecznościowych. Zasięg jest uważany za jedną z głównych metryk kampanii Social Media, ponieważ firmy chcą dotrzeć do jak największej ilości odbiorców, dzięki którym osiągną najlepsze wyniki. W strategii uzyskania jak największego zasięgu, ważne jest, aby skupić się także na grupie docelowej.

Marketing Social Media polega również na pomaganiu ludziom poznać Twoją markę i zainteresować je Twoim produktem czy ofertą. Jeśli odbiorcy, do których dotarła kampania należy do właściwej grupy docelowej, ma ona większą szansę zakończyć się sukcesem.

Wskaźniki zasięgu mogą pokazać do jak wielu użytkowników dotarłeś ze swoją strategią i jak wiele razy treści zostały wyświetlone.

Rodzaje zasięgu w Social Media:

Istnieją różne rodzaje zasięgu w Social Media, które powinieneś monitorować analizując Twoją strategię. Są to na przykład: 

• Zasięg organiczny (darmowy)

• Zasięg płatny (reklamy)

Efektywność każdego z nich zależy od strategii i od tego, który kanał Social Media jest używany.

Zasięg opera się również na częstotliwości kontaktu, to znaczy jak wiele razy w danym okresie, klient miał kontakt z marką. Na przykład, na Facebooku jest to łatwe do wyliczenia poprzez podzielenie liczby dotknięć/wyświetleń danego posta w danym okresie, przez całkowity zasięg. W rezultacie możesz zobaczyć, czy przeciętny odbiorca zobaczył Twój posta 20 czy 10 razy, w konkretnym przedziale czasowym. 

Wskaźniki darmowego zasięgu Social Media

Wskaźniki darmowego zasięgu Social Media to:

• Liczba obserwujących (Facebook, Instagram)

• Ilość obserwujących profil (Twitter)

• Ilość subskrybentów kanału (YouTube)

Uzyskiwanie efektywnego zasięgu nie jest tak prostą sprawą. Ostatnia zmiana algorytmu Facebooka spowodowała znaczne obniżenie organicznego zasięgu. Obecnie tylko mały procent obserwujących może na bieżąco oglądać treści publikowane na profilu w swoich aktualnościach. Powiększanie się liczby fanów i obserwujących kiedyś prowadziło do znacznego zwiększenia zasięgu, jednak teraz nie przynosi to podobnych skutków. Wzrosło znaczenie postów sponsorowanych, które pomagają w dotarciu do użytkowników, którzy nie obserwują jeszcze profilu. Liczba obserwujących, fanów czy subskrybentów w dalszym ciągu ma znaczenie, ale istotniejsze są wskaźniki, mówiące o faktycznym zasięgu.

Firmy, które chcą zwiększyć swój zasięg Social Media próbuja tworzyć posty zachęcające do działania albo szukają wpływowych osób, które podnoszą rozpoznawalność i świadomość marki i zwiększają zainteresowanie produktem lub ofertą.

Dlaczego mierzenie zasięgu Social Media jest istotne dla firm?

Dzięki zasięgowi Social Media. firm mogą teraz dotrzeć do użytkowników różnych platform i mają możliwość podjęcia z nimi bezpośredniej interakcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy, mogą teraz monitorować bezpośrednie efekt ich kampanii i wywnioskować, które kanały przynoszą im najwięcej potencjalnych sprzedaży. Dodatkowo opłacając wpływowe osoby, firmy mogą mieć wpływ na swój zasięg.

Kanały Social Media są używane przez milion ludzi. Sprzyja to dotarciu do odbiorców i zainteresowanie ich swoją marką. Użytkownicy be przerwy udostępniają, retweetują i repostują treści, które mogą promować produkty, blogi, firmy i branże. Bardzo istotne jest również monitorowanie czym aktualnie interesują się ludzie, jakie są ich potrzeby. Wszystko to jest możliwe dzięki Social Media.

Poprzez poszerzanie swojego zasięgu, firmy mogą być szybciej i łatwiej odnajdywane przez właściwą grupę odbiorców. Mark mogą stać się bardziej rozpoznawalne, co powoduje wzrost zaufania do firmy i wspomaga konwersję.

Jak mierzyć zasięg?

Kiedy post zostaje opublikowany, zasięg jest obliczany z uwzględnieniem liczby potencjalnych odbiorców osoby udostępniającej. Po pojawieniu się zaangażowania odbiorców (takiego jak udostępnienie czy retweet), zasięg zwiększa się zgodnie z nową liczbą użytkowników.

Po pojawieniu się zaangażowania, obliczanie zasięgu ręcznie może być trudniejsze. Na szczęście platformy służące do monitoringu kanałów społecznościowych, takie jak Unamo Social Media mogą sprawić, że będzie to proste.

Unamo Social oblicza zasięg poprzez analizę wielkości profilu osoby udostępniającej, a także typowego zaangażowania w ego posty. Używając tych danych, Unamo Social Media może obliczyć potencjalny zasięg.

W Unamo Social pokazujemy Ci kto wspomina o Twoim biznesie, a także zasięg autora. Będziesz mógł również zobaczyć średni ekwiwalent sumy, którą musiałbyś przeznaczyć na uzyskanie konkretnego zasięgu, na przykład poprzez wynajęciu blogera, lub agencji reklamowej). Te dane mogą być bardzo pomocne w tworzeniu kampanii marketingowych, przy jednoczesnym oszczędzaniu środków pieniężnych. Nasze narzędzie jest również jako podpowiedź mówiąca o tym, do którego autora warto się zgłosić, aby publikować treści na jego stronie.

Did this answer your question?