Rożnica pomiędzy monitoringiem Social Media a procesem słuchania

Monitoring Social media jest procesem gromadzenia danych na temat rzeczy dziejących się w kanałach Social Media i innych publicznych obszarach sieci, gdzie znajdują się treści stworzone przez użytkownika, takie jak komentarze, udostępnienia, tweety.

Proces słuchania w Social Media jest to proces analizy i zrozumienia wzorów, występujących w interakcjach z Twoją marką, następnie wyciągania wniosków, które mają na celu pomóc w tworzeniu skutecznej kampanii marketingowej i strategii, które przyniosą sukces. 

Te dwa terminy są często używane zamiennie. Dlatego, w tym artykule będziemy odwoływać się do całego procesu zdobywania i analizy danych z kanałów społecznościowych i z monitoringu.

Dlaczego monitorowanie Social Media jest istotne dla każdego rodzaju działalności biznesowej?

Monitoring Social Media może przynieść duże korzyści, takie jak:

 • Ochrona reputacji Twojej marki, poprzez niepozostawianie żadnego negatywnego komentarza bez odzewu
 • Zwiększenie świadomości marki poprzez kontakt z odbiorcami i stawanie się ekspertem w swojej branży
 • Pozyskiwanie nowych klientów i pewność, że obecni klienci są zadowoleni z usługi czy produktu, poprzez obserwowanie ich komentarzy i reagowanie na nie 
 • Zrozumienie grupy swoich odbiorców i odnajdywanie grup docelowych przez przyglądanie się tym użytkownikom, którzy są najaktywniejsi
 • Wyszukiwanie nowych informacji mogących przyczynić się do rozwoju produktu, poprzez monitorowanie trendów i popularnych tematów
 • Czerpanie inspiracji z działań konkurencji obserwując ich działania na różnych platformach
 • Promocja Twoich treści poprzez nawiązywanie współpracy z osobami popularnymi w Twojej branży itp.

Są to tylko niektóre z korzyści, które płyną z monitoringu kanałów społecznościowych. Z odpowiednim nastawieniem i wyznaczonymi celami, możesz osiągnąć znaczące rezultaty, a Twoja marka może się rozwijać przy niewielkim nakładzie kosztów.

Jak monitorować Social Media żeby uzyskiwać najlepsze rezultaty?

Aby sprawnie i efektywnie monitorować Social Media, dobrze jest korzystać z odpowiedniego narzędzia, które pomoże zarówno w monitorowaniu i w procesie słuchania i zrozumienia każdej interakcji w sieci dotyczącej Twojej marki.

Żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty monitoringu, należy zacząć od wybrania odpowiednich zapytań, z frazami kluczowymi, które chcesz monitorować. Właściwe ustawienie Twojego konta jest niezwykle istotne. W przeciwnym razie, Twoje wyniki będą nieadekwatne i bezwartościowe. Takich danych nie da się prawidłowo analizować. 

Jeśli chodzi o wybór odpowiednich fraz do monitorowania - niestety nie ma jednego rozwiązania, które jest właściwe w każdym przypadku. Najlepszym sposobem jest rozpoczęcie od podstaw i dodanie nazwy swojej marki (włącznie ze wszystkimi jej odmianami, czy błędnymi zapisami), nazwy kampanii promocyjnej lub fraz kojarzonych stricte z Twoją marką. Następnie, spróbuj czegoś bardziej skomplikowanego, jak nazwa niszy, w której znajduje się Twoja marka, lub nazwa branży. Narzędzia do monitoringu Social Media działają szybko i pierwsze rezultaty powinny się pojawić już po chwili.

Na pierwszy rzut oka, rezultaty mogą się wydać nieprzydatne. Jednak po zagłębieniu się w uzyskane wyniki, szybko wyłapiemy ciekawe wzmianki, czy komentarze i nauczymy się lepiej dobierać zapytania i frazy w nich zawarte, tak aby wyłuskać jak najprecyzyjniejsze i najbardziej interesujące nas rezultaty. Dzięki temu uzyskamy dużą ilość cennych danych do analizy.

Uzyskiwanie informacji poprzez monitoring Social Media

Dane zebrane w kanałów społecznościowych mają znaczenie tylko wtedy, kiedy właściwie je wykorzystasz w swojej strategii. Mogą one pomóc w kształtowaniu kampanii marketingowej Twojej firmy, dzięki możliwości słuchania Twoich klientów, oraz klientów Twojej konkurencji. Mogą one pomóc również w działaniach mających na celu wzmocnienie wizerunku marki, a także zaufania do niej.

Aby osiągnąć the cele, warto analizować:

 • Kto jest Twoim aktualnym odbiorcą? Czy jest to odbiorca, dla którego jest przeznaczona Twoja marka?
 • W jakim kierunku zmierza Twoja firma?
 • Na jakich platformach są aktywni Twoi odbiorcy?
 • Czy Twoja strategia marketingowa koncentruje się na właściwej platformie?
 • Na jakie tematy warto tworzyć treści?
 • I wiele, wiele innych.

Upewnij się, że wybierasz narzędzie monitorujące, które pomoże Ci w zdobyciu i zrozumieniu tech wszystkich informacji a sukces będzie na wyciągnięcie ręki.

Did this answer your question?