Czym są Social Media?

Social Media to system służący do komunikowania się w internecie i umożliwiający tworzenie społeczności i sieci zrzeszających różne rodzaje użytkowników. Ma to na celu wymianę informacji, prywatnych wiadomości, obrazów, video, artykułów, wiadomości i innych rodzajów treści.

Social Media umożliwiają użytkownikom łączność między sobą, a także są formą szybszej i bardziej bezpośredniej komunikacji firm z ich klientami.

Biznesy każdego rodzaju i wielkości używają Social Media do udostępniania i monitorowania informacji na temat ich produktów, usług, branży, nowych trendów w obrębie różnych kanałów.

Monitoring Social Media to nie tylko tradycyjne kanały jak Facebook, Twitter i Instagram, ale także forum, blogi i artykuły. 

Czemu Social Media są ważne?

Kanały Social Media mają wiele korzyści dla indywidualnych użytkowników jak i dla firm. Pomagają w osiągnięciu celów strategicznych w sposób przyjazny budżetowi. 

W przypadku działalności biznesowych, Social Media umożliwiają bezpośredni kontakt z klientem, co pomaga uzyskiwać opinie użytkowników i wyciąganie z nich wniosków. W efekcie może to prowadzić do poprawy aspektów takich jak:

• Obsługa klienta: Social Media pomagają w zrozumieniu potrzeb klientów i możliwości na przyszłość. Firm mogą uzyskać niemalże natychmiastowy odzew i sprawnie na niego odpowiadać. Media społecznościowe mogą również mieć edukacyjny wpływ na klientów poprzez udostępnianie artykułów, czy e-booków, które mogą stanowić wartość dla Klientów.

• Świadomość marki: Social Media pomaga firmom dzielić się swoim profesjonalizmem z odbiorcami, poprzez różne kanały za pomocą zasięgu każdego z nich. To umożliwia im szerzenie świadomości swojej marki i tego, co dana marka ma do zaoferowania potencjalnym klientom.

• Reputacja w sieci: Social proof, also known as social influence, pozwalają firmom na transparentność na temat swoich usług w kanałach społecznościowych poprzez wzmianki, hasztagi i zbieranie opinii wśród użytkowników. To pomaga w zyskiwaniu nowych lojalnych klientów i ambasadorów marki.

Monitorowanie wyników firm w kanałach społecznościowych jest niezwykle ważne dla biznesów. Monitoring Social Media jest procesem zbierania danych z treści generowanych przez użytkowników w różnych kanałach społecznościowych.  

Poprzez monitorowanie różnych metryk Social Media, takich jak zasięg cry zaangażowanie, firm mogą w łatwy sposób porównać swore działania z działaniami konkurentów. Na przykład mogą mierzyć wpływ nowej kampanii video, promocji które ofeują, albo opinie klientów. 

Co możesz osiągnąć przy pomocy Social Media?

Social Media są świetnym sposobem, aby uzyskać konkretne cele biznesowe, takie jak:

• Marketing: wypuszczanie nowych kampanii, lub produktów w mniej kosztowny sposób

• Obsługa klienta: interakcje z odbiorcami i dostęp do publikowanych przez nich wzmianek

• Sprzedaż: generowanie nowych możliwości sprzedażowych

• Human resources: przyciąganie nowych talentów

Kanały Social Media pomagają firmom w dotarciu do nowych lokalnych i globalnych odbiorców, dzięki łatwości w nawiązywaniu i utrzymywaniu komunikacji poprzez zdjęcia, video, link do stron, informacje o o aktualizacjach albo o nowych produktach. Dają one możliwość udostępniania treści dotyczących produktu na poziomie globalnym w tańszy sposób, niż każda inna forma reklamy, z tych obecnych aktualnie. Co więcej, firmy mogą w łatwy sposób monitorować swoją branżę.

Social media is one the most cost efficient and easiest channels to communicate and interact with people. This web based communication has helped websites of all kinds attract more traffic, understand their audience, generate more sales in a cheaper way than traditional advertising channels, spy on their competitors, and to reach new markets.

Kto używa Social Media?

Kanały Social Media są jednym z głównych sposobów komunikacji na całym świecie. Użytkownicy kanałów społecznościowych pochodzą ze wszystkich klas socjalnych, płci, grup wiekowych i części świata. Badania z 2016 roku wykazały, że:

• 79% użytkowników Internetu korzysta z Facebooka

• Indonezja, Filipiny, Meksyk, Indie i Brazylia znajdują się w pierwszej 10 użytkowników najbardziej popularnych sieci społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube i Google Plus)

• 38% użytkowników Instagrama zarabia mniej niż 30 tysięcy USD

• 50% użytkowników Linkedin posiada dyplom szkoły wyższej

• 25% użytkowników Twittera to kobiety

Każda sieć społecznościowa jest inna, ale cechy, cechy, które je łączą to: chęć użytkowników do bycia na czasie z aktualnymi wydarzeniami i nowościami, chęć dzielenia się opiniami, udostępnianie unikalnych treści (jak obrazy i video) i tworzenie sieci znajomości.

Popularność i użycie każdego kanału Social Media różnią się od siebie: niektóre kanały wymagają udostępniania personalnych treści jak Facebook cry Instagram, a inne są powiązane z życiem profesjonalnym, tak jak Linkedin. Jednak główną cechą wszystkich kanałów Social Media jest to, że są stworzone dla każdego, jednak ich ważność opiera się na światowym użyciu.

Did this answer your question?