Dlaczego Warto Chronić Swój Wizerunek za Pomocą Monitoringu Internetu i Social Media

Bez względu na to, czy Twoja firma działa w Internecie, czy nie, ludzie z pewnością wypowiadają się na jej temat w sieci. Pozytywne komentarze na kanałach społecznościowych, blogach, czy forum mogą przynieść Tobie wiele korzyści. Wizerunek Twojej firmy może jednak bardzo ucierpieć, gdy negatywne opinie, które pojawiają się w Internecie nie zostaną przez Ciebie skomentowane. Poza tym, może się okazać, że w sieci czają się oszuści, którzy chętnie wykorzystają siłę Twojej marki do własnych celów, tworząc fikcyjne konta. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i monitorować różne kanały komunikacji online. Narzędzia do monitoringu pomogą Ci efektywnie chronić swój wizerunek. Kluczem do sukcesu jest jednak dobranie odpowiednich słów kluczowych, dzięki czemu będziesz na bieżąco ze wzmiankami dotyczącymi Twojej działalności i opinii na jej temat. W ten sposób znajdziesz wypowiedzi, które mogą zagrażać pozytywnemu odbiorowi Twojej firmy przez użytkowników, w tym:

  • Negatywne opinie o Twojej marce i oferowanych usługach, znalezione na różnych kanałach społecznościowych, blogach i forach
  • Negatywne komentarze na Twoich kontach social media
  • Różne komentarze dotyczące Twojej firmy pisane przez fikcyjne konta

Dzięki monitoringowi internetu i kanałów social media, z łatwością wyłapiesz wypowiedzi tego typu i będziesz w stanie na nie zareagować, zanim dotrą do szerszej publiki i zrujnują Twój wizerunek.

Jakie Wybierać Słowa Kluczowe do Monitoringu, aby Uniknąć Kryzysu Wizerunkowego

Powinieneś monitorować różne słowa kluczowe, w zależności od celów, jakie chcesz osiągnąć.

Znajdowanie Negatywnych Opinii o Twojej Marce i Oferowanych Usługach na Różnych Kanałach Społecznościowych

Jeżeli chcesz znaleźć komentarze o negatywnym sentymencie dotyczące Twojej firmy, najpierw musisz określić, czy nazwa Twojej marki jest unikalna, czy może jest powszechnie używanym słowem. 

Jak Chronić Markę o Unikalnej Nazwie

Unikalna nazwa, "Positionly", czy "Caffe Luxxe", tzn. taka która nie ma konkretnego zanczenie, może być z łatwością dodana do monitorowania jako słowo główne. Pamiętaj jednak, że niektóre unikalne nazwy mogą mieć nieoczywistą pisownię. Użytkownicy mogą nie być pewni, jak powinni napisać daną nazwę i w ich wypowiedziach mogą występować literówki. Upewnij się więc, że monitorujesz wszystkie możliwości pisowni jako oddzielne słowa kluczowe. Literówki możesz sprawdzić w Narzędziu dla Webmasterów (Google Search Console). Spójrz poniżej jakie opcje pisowni marki "Positionly" zostały znalezione w narzędziu:

Może się również okazać, że ludzie nie wiedzą, czy dwuczłonowa nazwa Twojej firmy jest pisana razem, czy oddzielnie, jak w przypadku firmy "GoEuro". W takiej sytuacji najlepiej montiorować obie wersje, czyli "go euro" i "goeuro", aby żadna wzmianka Tobie nie umknęła. Wielkość liter nie ma znaczenia.

Jak Chronić Markę o Powszechnej Nazwie

Ochrona marki, której nazwa jest powszechnie używanym słowem jest nie lada wyzwaniem.

Przykładowo, celem zespołu, który jest odpowiedzialny za ochronę wizerunku sieci sklepów "Biedronka", będzie taka konfiguracja projektu w narzędziu do monitoringu, aby w strumieniu wypowiedzi pokazywały się wzmianki, które faktycznie dotyczą marki, zamiast niepowiązane z niczym informacje, czyli tzw. spam. Zespół powinien się więc skupić na zawężaniu wyników przez dodanie nie tylko słów kluczowych głównych, ale również słów kluczowych powiązanych, czyli takich które muszą współwystępować ze słowem głównym, aby dana wzmianka pokazała się (lub nie) w systemie. Słowa powiązane dzielą się nawymagane i wykluczone.

Niezawężenie wyników doprowadziłoby do tego, że zespół Biedronki oprócz wzmianek dotyczących promocji, czy produktów Biedronki, w strumieniu wypowiedzi widziałby również komentarze dotyczące np. pożyteczności biedronek w ogrodzie, czy decyzjach politycznych polityka Roberta Biedronia. Dodawanie słów powiązanych pomaga więc w oczyszczaniu wyników. Kolejnym poziomem jest też dodawanie słów globalnie powiązanych, dzięki którym spamu będzie jeszcze mniej.

Przykład:

  • Poziom Isłowo główne kluczowe: "biedron*"
  • Poziom IIsłowo kluczowe powiązane wymagane: "promocja", "gazetka"słowo kluczowe powiązane wykluczone: "owad", "pożyteczn*", "ogród", "co je" itd.
  • Poziom IIIsłowo kluczowe globalnie powiązane wymagane: "warszaw*"

Konfigurując w ten sposób projekt, otrzymasz wzmianki, które zawierają:

biedronka/biedronce/biedronką itd. + sklep i/lub promocja i/lub gazetka + warszawa/warszawie/warszawo it.

Wytrwałość przy konfiguracji projektu jest kluczowa. "Uwolnianie" swojego konta od wypowiedzi, które nie są związane z tym, na czym Tobie zależy, jest zadaniem, które stale trzeba powtarzać. Całkowite pozbycie się spamu jest też praktycznie niemożliwe. Wykonalnym jest jednak ustawienie konta w taki sposób, aby większość wzmianek była dla Ciebie wartościowa i łatwa do identyfikacji. W zaawansowanych konfiguracjach warto wykorzystać  całe spektrum możliwości: przeglądać autorów i wykluczać tych nietematycznych, wykluczać nazwy z profili, zawężać obszar poszukiwań do wybranego kanału, czy też ustawiać jaki rodzaj wzmianek chcesz widzieć (np. tylko wpisy główne i komentarze ze słowem kluczowym) w strumieniu wypowiedzi.

Bycie na Bieżąco z Negatywnymi Opiniami na Swoim Kanale Social Media

Dodanie swoich profili do monitoringu social media jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcesz być na bieżąco z komentarzami, jakie się tam pojawiają. W Unamo Social Media możesz na przykład wybrać, czy chcesz monitorować swoje konto na Facebooku, Instagramie, Youtube'ie, Twitterze, czy może wszystkich na raz. Zawsze możesz zawężyć wyniki dodając słowa kluczowe, bądź wybierając rodzaj wzmianek (np. tylko komentarze ze słowem kluczowym)

Jeżeli Twój profil nie pokazuje się na liście, możliwe, że jest nieosiągalny. Mógł zostać ustawiony jako prywatny, lub nazwa profilu została zmieniona w ostatnim czasie.

Ochrona Marki Przed Działaniami Fałszywych Kont i Stron Internetowych

Może się zdarzyć, że w internecie pojawi się osoba, bądź grupa osób, której celem będzie wykorzystanie Twojej wiarygodności, zasięgu i potencjalnego ruchu użytkowników na stronie do własnych celów. Oszustwa w sieci, dokonywane poprzez fikcyjne konta i strony internetowe, są niestety coraz bardziej powszechne, dlatego musisz zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby powstrzymać takie działania.

Monitorowanie marki jest świetnym pomysłem, jednak warto też rozpocząć monitoring domeny, jako słowa kluczowego. Przykładowo, aby zobaczyć wzmianki o firmie "Caffe Luxxe", możesz dodać domenę www.caffeluxxe.com, jako słowo główne. W ten sposób jednak ograniczysz się do monitorowania jedynie swojej domeny, podczas gdy oszuści mogą zabierać Twój ruch, prowadząc go do ich strony, nie Twojej. Ponieważ istnieje takie prawdopodobieństwo, warto dodać słowo kluczowe w formie "caffe luxxe com" i otrzymać dzięki temu wyniki w postaci wzmianek, gdzie ktoś wpisał nazwę Twojej domeny (lub jej fikcyjny odpowiednik), np. caffeluxxe.com, www.caffeluxxe.com, caffe-luxxe.com, caffe.luxxe.com itd. Szukając oszustów, zwróć uwagę również na domeny o podobnych nazwach, np. cafeluxxe.com, caffeluxe.com, caffeluxxe.net td.

Wizerunek Twojej marki może bardzo ucierpieć, jeżeli nie zwrócisz uwagi na fałszywe konta, które podają się za Ciebie. Wybór odpowiedniego narzędzia do monitoringu internetu, jest dlatego tak niezwykle ważny. Unamo Social Media pokaże Tobie wzmianki w czasie rzeczywistym (real-time), co pozwoli Ci szybko zareagować na wszelkiego rodzaju podejrzane działania w internecie oraz na kanałach społecznościowych.

Aby zminimalizować ryzyko:

  1. Załóż profil Twojej firmy na wszystkich kanałach social media, nawet jeżeli nie planujesz z nich korzystać. Utrudni to trochę zadanie wszelkiego rodzaju oszustom
  2. Oprócz domeny z końcówką .pl, wykup również te z .com, .net czy .org
  3. Zgłoś fałszywe konto odpowiedniemu kanałowi social media, gdy tylko na takie natrafisz

W dobie kanałów społecznościowych ochrona Twojej marki jest niezwykle ważna, głównie ze względu na to, że interakcje między ludźmi mają miejsce tam praktycznie 24 godziny na dobę. Warto więc być na bieżąco z tym co się dzieje online, w kontekście Twojej marki i tego jak ludzie ją odbierają. Dzięki temu łatwiej unikniesz kryzysu wizerunkowego, który może mieć szkodliwy wpływ na Ciebie i Twoją firmę.

Did this answer your question?