Czym Są Pozytywne Wypowiedzi w Internecie?

Pozytywne wypowiedzi, czy wzmianki jest to każdy rodzaj komentarza opublikowanego na kanałach social media, blogach, czy forach, które wyrażają zadowolenie z konkretnego produktu, usługi, czy marki. Może się wydawać, że odpowiadanie na komentarze tyczy się jedynie wypowiedzi negatywnych. Nic jednak bardziej mylnego. Reagowanie na pozytywne komentarze to świetna okazja do zwiększenia jeszcze bardziej satysfakcji klienta oraz pokazanie siebie w dobrym świetle osobom, które kontaktują się z tym klientem poprzez kanały społecznościowe, czy blogi.

Wypowiedź powyżej jest pozytywna, gdyż autorka jest zadowolona z danego sklepu oraz sposobu dostawy i chce się swoimi doświadczeniami podzielić z innymi. 

Dzięki pozytywnym komentarzom możesz lepiej zrozumieć jak Twoja marka jest odbierana przez szerszą publiczność. 

Dlaczego Warto Odpowiadać na Pozytywne Komentarze w Sieci?

Fakt, że klient napisał o Twoim produkcie, usłudze, czy marce pozytywny komentarz, nie znaczy, że osiągnąłeś już swój cel i możesz spocząć na laurach. Każda interakcja użytkowników z Twoją marką jest okazją, której żal byłoby nie wykorzystać. Możliwe korzyści z reagowanie na wzmianki o pozytywnym sentymencie to:

  • Zwiększona świadomość marki
  • Wpis gościnny klienta na blogu
  • Recenzja klienta
  • Referencja od klientów (tzw. testimonial)

Poza tym, bycie aktywnym rozmówcą wśród pozytywnej wymiany zdań na kanałach społecznościowych pozwala Twoim klientom zobaczyć Ciebie i Twoją markę "w akcji". Co za tym idzie, klienci zaczynają postrzegać Twój brand jako firmę, która zawsze jest w kontakcie, pozytywnie nastawiona do wszystkich internautów.

Monitorowanie pozytywnych wzmianek pozwoli Tobie reagować na wszystkie wypowiedzi, które przyczyniają się do polepszenia, bądź umocnienie wizerunku Twojej marki online. Spróbuj też monitorować pozytywne wzmianki konkurencji. Dzięki temu dowiesz się co klienci rywala cenią w jego ofercie, a także będziesz mógł opracować ulepszenie własnej strategii na bazie informacji zwrotnej użytkowników innych rozwiązań, z którymi konkurujesz.

Jak Reagować na Pozytywne Wypowiedzi Pojawiające się w Sieci?

Istnieje kilka podstawowych zasad, które są kluczowe przy odpowiadaniu na pozytywne komentarze. 

Zasada nr 1: Mów "dziękuję"

Nawet coś tak błahego jak zwykłe podziękowanie, może niezwykle pozytywnie wpłynąć na odbiór Twojej marki przez użytkowników. Ludzie lubią być docenieni i zwrócenie uwagi na nich, zarówno w sytuacji gdy wypowiedzieli się o Twojej firmie negatywnie, czy pozytywnie, może przynieść Tobie jedynie same korzyści.

Zasada nr 2: Zachęcaj zadowolonych klientów oraz ich obserwatorów, żeby do Ciebie wrócili

Świetną okazją do kontaktu z klientami jest reagowanie na ich opinie i recenzje na stronach takich jak Yelp, Tripadvisor, Booking.cometc. Jeżeli zauważysz użytkownika, który pozytywnie się wypowiada na temat Twojej marki, produktu, czy usługi, nie bądź bezczynny. Nie tylko podziękuj, ale też zachęć do ponownego skorzystania z Twojej oferty, np. przesyłając ciekawy rabat, który może zostać wykorzystany przy kolejnym zakupie.

Zasada nr 3: Reaguj najszybciej, jak to możliwe

Klient, który otrzyma odpowiedź na swój komentarz w przeciągu minut od momentu publikacji, poczuje się zauważony i doceniony, bez względu na to, czy jego wypowiedź była pozytywna, czy negatywna. Szybkość reakcji jest kluczowa, jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoi klienci wiedzieli, że traktujesz ich oraz ich zdanie poważnie.

Jak Monitorować Pozytywne Komentarze w Internecie i Social Media?

Korzystając z Unamo Social Media, masz możliwość monitorowania pozytywnych wzmianek w czasie rzeczywistym, tzw. real-time. Jest to bezcenne, jeżeli chcesz reagować szybko na to, co dzieje się w sieci. Ustawienie alertów w Unamo pomoże Ci trzymać rękę na pulsie i otrzymywać informację na maila, gdy tylko wypowiedź o konkretnym sentymencie zostanie opublikowana.

Masz również możliwość porównywania monitorowanych tematów, lub różnych zakresów czasowych i dzięki temu zobaczyć jaka jest różnica w sentymencie wypowiedzi w wybranym okresie. Pomoże Ci to dostosować strategię do tego, co przynosiło najwięcej korzyści w badanym czasie. Różnicę możesz też zauważyć na "Pulpicie" Unamo Social Media, gdzie z łatwością sprawdzisz na jakich kanałach social media użytkownicy dzielą się największą liczbą pozytywnych komentarzy, a na jakich najmniejszą i będziesz mógł na podstawie tego dokonywać odpowiednich korekt swojej strategii.

Mimo, że to Ty jesteś doceniany w pozytywnej wypowiedzi użytkownika, nie zapomnij, że to klient powinien być dla Ciebie najważniejszy. Doceniaj zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze, a wizerunek Twojej firmy na pewno na tym zyska.

Załóż, że jesteś cały czas obserwowany i działaj tak, żeby internet oraz kanały społecznościowe stały się Twoim sprzymierzeńcem w walce o najlepszy wizerunek Twojej marki.

Did this answer your question?